Tel.:

+420 724 775 396

Pořadatel: 

Lomnický Sbor Disharmonických amatérů, z.s.
Palackého náměstí 330, 679 23 Lomnice

Ateliéry 13. letní sborové dílny 2020

Pokud si odpovíte na jedinou otázku ano, jste vhodnými adepty do tohoto ateliéru:

 • chci založit vlastní pěveckou skupinu

 • rád bych si zazpíval v malém vokálním tělese, ale nemám odvahu se tam vrhnout po hlavě

 • potřebuji konkrétní návod, jak pracovat s vlastním hlasem

 • chci si vyzkoušet zpívat s doprovodnou kapelou, protože taková příležitost téměř neexistuje (v ansámblu se budou dublovat hlasy, takže tam nebudete úplně sami)

 • rád bych zjistil, co ve mně dříme a nevím o tom

 • rád objevuji nové cesty

 • vím, že risk může být zisk (zvláště, když investuji jen svůj čas a případné obavy)

Ateliér a capella
a ansámbl Alice Bauer

Otevíráme tyto dva modely:

1.  A CAPPELLA (+ BEATBOX)


• 5-6 zpěváků

• může být složena z jednotlivců, kteří doposud společně nikdy nezpívali

• vítáme i hotovou acapellu, která hledá nový impuls a chce vyzkoušet zajímavé přístupy či žánry

• zájemci o beatbox vítáni

 

Zajímavost: V loňském roce vznikla ze skupiny nová acapella!

2.  VOKÁLNÍ ANSÁMBL (+ BEATBOX)


• 6-10 zpěváků

• složení může být i čistě ženské nebo mužské

• zájemci o beatbox vítáni

 

Zajímavost: Doprovodí vás Jan Andr (klavír), který již dříve na dílně působil. (více o něm si můžete přečíst v sekci o našich bývalých lektorech tady)

Co očekávat:

 • Interpretace zajímavých skladeb žánrů soul / funk / gospel / swing / fusion / alternativa / experiment

 • Zapracujete na svém sebevědomí

 • Dostanete konkrétní návod, jak docílit společné zvukové souhry a cítění

 • Vylepšíte práci s mikrofonem

 • Přidáte živelnost a improvizaci

 • Budete se bavit

Pokud uvažujete o tomto ateliéru, ale nejste si jisti, kontaktujte Alici Bauer, která čeká na váš impuls. Než se rozhodnete, promluvte si o svých možnostech.

Kontakt: 

tel.: 777 957 552

mail: voicealice@gmail.com

Alice Bauer

Jazzová zpěvačka, členka naší přední acappella skupiny Skety, se kterými natočila dvě CD (2015 a 2017). Vystudovala jazzový a populární zpěv na KJJ v Praze, také klavír u prof. Páleníčka a anglistiku a lingvistiku na FFUK. Miluje lidi a komunikaci pomocí hudby, která je také jazykem sama o sobě. Ví, že hudbou lze měnit zakleté věci v lidských myslích, a proto chce určitý způsob zacházeni s hlasem předávat co nejvíce lidem.

Do tohoto ateliéru se můžete hlásit od 1. 1. 2020 na e-mail: letnisborovadilna@gmail.com

Pokud se stane, že pro vás nebude místo, v klidu stihnete spuštění přihlášek do ostatních ateliérů.

Ateliér Lukáše Prchala

Mořská monstra neboli Obludárium 

Po neuvěřitelném loňském počinu, kdy ukázal, že hudba dokáže přikovat k zemi, se pouští do dalších experimentů. Má již velkou skupinu věrných, kteří jej za nic nevymění a vědí, že s ním zažijí neskutečné. Těžištěm letošního ateliéru bude cyklus šesti skladeb "De Monstris Marinis" pro sbor a cappella od Jana Ryanta Dřízala (*1986), doplněný o několik dalších, neméně krásných skladeb jiných monstrozních autorů (např. E. Ešenvalds, G. Jackson, J. MacMillan, L. Gyöngyösi ad.).

 • zakusíte neskutečnou bouři energií, která vás dostane do kolen

 • zažijete sborové vedení, díky kterému se dostanete dále, než jste čekali

 • budete pracovat na mnohohlasých, krásných, ale náročnějších skladbách současných autorů pro sbor

 • čeká vás hra se zvukem a barvami

 • individuální příprava bude základem úspěchu

Ateliér Jana Mikuška

Komu čouhá sláma z bot?

 

I velcí skladatelé vážné hudby, či hvězdy hudby populární často hledali svou inspiraci v prostředí lidových muzikantů. Honza Mikušek je na LSD velice populární, a to zejména díky svému pohodovému přístupu k výuce. S účastníky se setkává i po skončení a bere do rukou hudební nástroj, aby plynule pokračoval v muzicírování.

 • vydáte se odkrývat folklórní vlivy v seriózní církevní hudbě

 • oprášíte krajky a vzory romantismu i národního obrození  

 • lehce okopete kořínky jazzu či rocku

 • zažijete humor a pohodu

 • zakusíte skvělou atmosféru pohodových lidí

Ateliér Ivy Bittové

Svoboda vnitřního hlasu

 

Každý jednotlivec má svůj vlastní příběh, který může vyjádřit hlasem, zvukem, melodií anebo pouze jediným tónem. To co v nás zní, je užitečné poznat, pochopit, uchopit, kultivovat a vyslat dál. Takovým způsobem pak poznáváme i lépe vnímáme naše okolí a vytváříme dialog.

Lukáš Prchal

Sbormistr a dirigent, organizátor koncertů, workshopů, producent vokální skupiny SKETY, zakladatel tradice Rybovek na pražském Hlaváku. Se svým komorním sborem Mikrochor uvádí soudobou hudbu pro sbor a cappella, včetně českých i světových premiér. Je to blázen v tom nejlepším slova smyslu a ničeho se nebojí, dejte si na něj pozor.

Jan Mikušek

zpěvák, cimbalista, dirigent, zpívající operu (Národní divadla v Praze a v Brně, divadlo J. K.Tyla v Plzni), starou hudbu (Collegium 1704, Musica Florea, Solamente Naturali - Bratislava) i soudobé kompozice (Affetto, orchestr Berg, Ensemble Damian).

Vede sbor Vox Nymburgensis, spolupracuje se souborem Gregoriana Košice. Je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí.

Přestavovat tuto lektorku je trochu nadbytečné :) 
 • budete společně hledat cestu, jak uvolnit svou mysl

 • necháte hlas svobodně znít a rezonovat

 • zaměříte se na sólovou i skupinovou improvizaci

 • účastnit se mohou všichni zájemci; zkušení, ale i takoví, kteří hlas v minulosti nijak netrénovali

Iva Bittová

Česká zpěvačka, houslistka a herečka. Patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény.  Hostuje s různými projekty po celém světě. Druhý domov má v USA, kde se věnuje mimo jiné i pěveckým kurzům. Její účast na LSD je velkou příležitostí pro celou domácí pěveckou obec.

Seminář sólového zpěvu Dity Kosmákové,

korepetice Dada Klementová

CVT není zašifrovaná Enigma, ale označení pro Kompletní pěveckou techniku - přesný návod, jak ovládnout svůj hlas. Dita z vás vytáhne to, o čem sníte a čeho podle vlastního mínění ani nejste schopni. Povede vás novými cestami, ale jasně a srozumitelně s pochopením vlastního hlasového orgánu. Doprovázet ji bude dlouholetá lektorka Letní sborové dílny Dada Klementová.

Seminář je skvělou příležitostí pro rozlet vlastních hlasových možností. Výhodou je, že se jej může zúčastnit kdokoli bez ohledu na zkušenosti. Úplný začátečník zjistí, jak svůj hlas otevřít a pokročilejší zpěvák bude moci rozvinout svoje hlasové schopnosti na dalších úrovních. Objeví nové zvuky a dostane návod, jak je vytvořit bez velkého přemýšlení. Seminář vás rozhodně přesvědčí, že váš hlas může vypadat jako mnohotvárná krajina, kterou se lze lehce procházet.

Dita Kosmáková

Ditina pěvecká kariéra začala už ve školce a vedla různými sbory a základní uměleckou školou ke studiu hudby. Ještě v Čechách studovala na konzervatoři v Teplicích (obor zobcová flétna) a universitu J.E.Purkyně v Ústí nad Labem. Studium dokončila  v roce 2009 na univerzitě v Dortmundu, kde se zaměřila na sólový zpěv a sbormistrovství a do centra jejího zájmu se začala dostávat populární a jazzová hudba. 2011 studovala na jazzové akademii Glena Bushmanna v Dortmundu. V roce 2014 zakončila studium na „Complete Vocal Institute“ v Kodani a získala tak jako první z ČR diplom autorizované CVT lektorky.

Podílela se na mezinárodních projektech jako např. „Campus cantat“ v Dortmundu, dále vyučuje populární a rockový zpěv. Sólově se stále věnuje jak populárnímu (např. v a cappella skupinách Cayenne a Stimmrecht do r. 2016), tak klasickému zpěvu (s pianistou Friedemanem Dipperem). Jako CVT kouč doprovázela hlasovou výukou PACF, různé sólové umělce, a cappella skupiny (např. Skety) a sbory, a pravidelně pořádá se svým kolegou Christianem Koopsem kurzy CVT v ČR. Momentálně řídí v Dortmundu 3 různé pěvecké sbory (Taktvoll, YoungVoices a VocalCrew) se zaměřením na aktuální hudbu (charts). V letech 2013 a 2015 hostovala na festivalu Bohemia cantat, Ateliér Jazz&Pop.

Dada Klementová

V letech 1975 - 93 působila na brněnské konzervatoři jako pedagog ansámblového zpěvu na hudebně-dramatickém oddělení, od r. 1991 je pedagogem Divadelní fakulty JAMU: vícehlasý zpěv, herecko-vokální interpretace a korepetice v atelieru muzikálového herectví. Členka kapely Quakvarteto, zaměřené na vlastní tvorbu a volnou improvizaci (CD "Quakvarteto – Průvany" r. 2001 a "Quakvarteto-Children's Songs by Chick Corea" r. 2003), spolupracuje s HaDivadlem (písně Jiřího Bulise, CD "Hosté na zemi" r. 1998), vede kapely Dadatrio a CKK Band, zaměřené na původní tvorbu, písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a vánoční koledy (CD "Pokoj, zdraví, požehnání" r. 1994), často improvizuje sólově při promítání němých filmů.

 

Autorská tvorba:písně, šansony, zhudebněné básně J. Skácela. M. Rúfuse (CD "Setkání/stretnutie" r. 2012, scénický koncert "Co zbylo z anděla" DNO 2013), M. Cvetajevové, F. Halase a dalších, komorní skladby, hudba ke krátkým filmům, scénická hudba (Patrick Marber "Na dotek" - Malá scéna Mahenovy činohry 2002), a muzikály pro absolventská představení JAMU: "Hamlet" se zhudebněnými Sonety W. Shakespeara (CD "Hamlet - Sonety – Vyznání" r. 2000), "Vznešené vášně" (libreto P Hoggard, texty písní L. Chytilová, CD "Vznešené vášně – Jindřich VIII a jeho šest žen" r. 2005), Večer tříkrálový (CD "Sonety-Večer tříkrálový - Inspirace" r. 2009). Aranžmá písní J. Bulise pro představení Hodinku na Štědrý den (DNO 2015-2017, CD "Hodinku nejen na Štědrý den" r. 2017)


Vícehlasý zpěv:
Snaží se probouzet v lidech radost ze společného zpívání, nacházení vzájemného cítění rytmu, výrazu, vyjádření a předávání pocitů, hledání vlastní originality. Je to hra s hudbou, která, jak doufá, nemá hranice...

Jak to bude vypadat  v tomto semináři?

Přijmeme větší skupinku zájemců, která bude rozdělena na tzv. aktivní a pasivní zájemce.
 

Aktivní skupinka: Zájemci o celodenní výuku CVT a nácvik písně s prezentací na závěrečném koncertě.
 

Pasivní skupinka: Zájemci jak o sólový seminář bez nácviku písně, tak i účast v ateliérech.

Obě skupinky budou absolvovat dopolední výuku v CVT (Kompletní vokální technika), kde se aktivně seznámí a vyzkouší si nový přístup ke zvládání techniky zpěvu. Odpoledne zůstane v semináři pouze "aktivní skupina", která bude individuálně pracovat na interpretaci písně s Ditou a Dadou. Členové "pasivní skupiny" odejdou do ateliérů, které se vybrali. Nebudou nacvičovat sólovou píseň a vystupovat na závěrečném koncertě za sólový seminář, ale za vybraný ateliér. 

 

Počet v jednotlivých skupinách bude záviset na pořadí přihlášených, tudíž se nebude dělat žádný výběr ze strany pořadatelů.

POZOR!!!
Postup při vyplňování přihlášky:

Aktivní zájemci zvolí ve výběru jen seminář sólového zpěvu.
 

Pasivní zájemci zvolí ve výběru seminář sólového zpěvu a ateliér 

Všichni následně kontaktují pořadatele na email: letnisborovadilna@gmail.com 

s potvrzením tohoto výběru slovně.
Všichni tak předejdeme případným nedorozuměním.

Děkujeme za pochopení.