Ateliéry 14. letní sborové dílny 2021

TAVÍME ETNO RYTMY, BARVY A HARMONIE

aneb skupinová jízda pro mnoho hlasivek
 

 • čeká vás sprcha nových impulzů

 • setkáte se s neobvyklými styly

 • budete experimentovat a zkoušet i nemožné

 • dostane se vám příležitosti se projevit svobodně a volně

 • objevíte svoji osobitou hudebnost

 • budete mít možnost vypustit velké množství energie

 • ve všem zmíněném vám půjde Alice sama příkladem

Experimentální seminář Alice Bauer

Alice Bauer

Jazzová zpěvačka, členka naší přední acappella skupiny Skety, se kterými natočila dvě CD (2015 a 2017). Vystudovala jazzový a populární zpěv na KJJ v Praze, také klavír u prof. Páleníčka a anglistiku a lingvistiku na FFUK. Miluje lidi a komunikaci pomocí hudby, která je také jazykem sama o sobě. Ví, že hudbou lze měnit zakleté věci v lidských myslích, a proto chce určitý způsob zacházeni s hlasem předávat co nejvíce lidem.

Milí živelní zpěváci a milovníci groovů!

Letos to bude značně jiné. Někteří už znáte moje sklony k perfekcionismu, který je ovšem poháněn živelností pramenící z absolutního zaujetí a nadšení pro věc. Tentokrát to vezmeme primárně z té druhé strany a necháme se materiálem především pohltit, aby mohl plynout jako řeka, která nás strhne, a pak uvidíme, co se stane!

Takže POZOR! Letos jsem pro nás zvolila téma "taneční nadšení z rytmů a spontánní improvizace na neodbytnou píseň mantrického charakteru". Někteří budete možná překvapeni, když oznámím, že toto považuji za základ hudby. Plyne z něj obrovská síla, jež sdružuje lidi v pozitivním snažení se dosáhnout společného cíle, stejně jako jiný nástroj komunikace, který používáme každý den, což je jazyk.

Budeme se pohybovat průměrně v trojhlase (tedy nejspíš 2-4hlase) a prostor dostanou i sólisté. Všechny pak čeká nadšené výskání z beatboxerů.

 

 

Zaplujeme mimo jiné do balkánských, severoafrických a jiných harmonií a rytmů, které po workshopu rozhodně už nebudete "počítat".

Čeká nás zpěv na libovolné slabiky, ale i na texty v různých jazycích. Společným jmenovatelem bude rytmické frázování, synchronní pohyb, opakující se fráze jako základ groovu a především nezastavitelnost.

 

Závěrem se doprovodíme na cajony, případně další nástroje, a v některých skladbách převedeme etno do bigbeatovější podoby s rytmikou, ať je trochu větší rámus!

Ti, kdo mě trochu znají, asi pochopili, že už se nebojím ničeho, takže mi klidně posílejte svoje návrhy na etno písně. Pokud mě nekontrolovatelně zaujmou, můžete tím dokonce ovlivnit výstup z workshopu. Zároveň poznám, co se komu líbí, a budu tak o vás vědět něco předem, což je nesmírně cenné a zefektivní to naši práci.

Nastudujeme a provedeme Sunrise Mass současného norského skladatele Oly Gjeilo (*1978). Poprvé v historii LSD bude ateliér doprovázen smyčcovým orchestrem! Sunrise Mass je taková mše-nemše. Autor s textem ordinaria pracuje poměrně volně a novátorsky a podkládá jej pro něj typickými silnými melodiemi a zahuštěnými harmoniemi. Jednotlivé části nesou názvy, které by se daly přeložit jako Koule, Úsvit, Město, Identita & země.

 

Přestože zpěvní party nejsou nikterak extrémně náročné a tato hudba je tak dostupná poměrně širokému spektru sborových zpěváků, očekávejte v tomto ateliéru typický důraz na preciznost, vysokou energii provedení a nutnou předchozí domácí přípravu. Noty dostanete v dostatečném předstihu.

Ateliér Lukáše Prchala (doprovázen smyčcovým orchestrem)

 • zakusíte jedinečnou možnost zazpívat si s 11 členným orchestrem

 • zažijete sborové vedení vizionáře 

 • budete pracovat na mnohohlasých a krásných skladbách současných autorů 

 • čeká vás hra se zvukem a barvami

 • individuální příprava bude základem úspěchu

Lukáš Prchal

Sbormistr a dirigent, organizátor koncertů, workshopů, producent vokální skupiny SKETY, zakladatel tradice Rybovek na pražském Hlaváku. Se svým komorním sborem Mikrochor uvádí soudobou hudbu pro sbor acapella, včetně českých i světových premiér. Je to blázen v tom nejlepším slova smyslu a ničeho se nebojí, dejte si na něj pozor.

Ateliér Jana Mikuška (africká mše)

 • zažijete sborovou jízdu s africkým šamanem

 • budete mít šanci se poddat tanečním rytmům

 • obklopí vás humor a zároveň lehkost

 • zakusíte skvělou atmosféru pohodových lidí

 • poznáte skutečně charismatického sbormistra

 

Magická, chvíli hypnotická, jinde tanečně strhující, s téměř archetypálním charakterem. To je Africká mše Normana Luboffa. Čtyř až osmihlasá kompozice se sólovým hlasem za doprovodu pouze tympánů. Přidejte se k šamanské oslavě LSD. Pokud se ji podaří uskutečnit, bude to malý zázrak hodný pořádné oslavy!

 

Honza Mikušek jako nadaný a všestranný muzikant už dávno stvrdil, že mu není nic cizí. Letos se vrhá opět jinam. O úspěchu jeho mise není ale žádných pochyb, naopak je jen otázkou, jak moc vody rozbouří.

Jan Mikušek

cimbalista, dirigent, zpěvák zpívající operu (Národní divadla v Praze a v Brně, divadlo J. K.Tyla v Plzni), starou hudbu (Collegium 1704, Musica Florea, Solamente Naturali - Bratislava) i soudobé kompozice (Affetto, orchestr Berg, Ensemble Damian).

Vede sbor Vox Nymburgensis, spolupracuje se souborem Gregoriana Košice. Je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí.

Tel.:

+420 724 775 396

Pořadatel: 

Lomnický Sbor Disharmonických amatérů, z.s.
Palackého náměstí 330, 679 23 Lomnice