Tel.:

+420 724 775 396

Pořadatel: 

Lomnický Sbor Disharmonických amatérů, z.s.
Palackého náměstí 330, 679 23 Lomnice

13. ROČNÍK LSD 2020 bude brzy aktualizován. Zatím se můžete podívat, co zajímavého se dělo minulý rok.

Acapella Alice Bauer

Seminář je otevřen již čtvrtým rokem a vzhledem k jeho velké popularitě jej nabízíme znovu. Alice umí skvěle namíchat vokální těleso tak, aby bylo plně funkční. Nejde jen o to dobře se tzv. sezpívat, ale také sžít jako skupina, protože jedině tak může vokální skupina plynule fungovat.  Pokud chcete zažít, co je to acapella, tak neváhejte a přijed´te na LSD. V naší malé zemičce totiž není mnoho příležitostí se do takového semináře přihlásit.

Není třeba mít z tohoto semináře příliš velké obavy. Když už se do něj dostanete, tak je jasné, že to půjde. Před přijetím vás čeká zahřívací kolo, kde je třeba nastínit, kdo jste. A to zasláním hlasových ukázek a motivačního dopisu. Čím více toho o vás lektor ví, tím lépe pro úspěch celé nově vzniklé skupiny. Je to intenzivní workshop, který nastartuje novou motivaci a chuť do zpěvu. Přihlásit se může každý, lektor si vybírá poté sám. Výsledky sdělujeme tak, abyste pak měli možnost se případně nahlásit i do jiných uskupení, kdyby to prostě nevyšlo.

Podmínky pro přijetí do acapelly:

​Do 30. března odeslat na e-mail: letnisborovadilna@gmail.com

 • přihláška

 • nahrávky
  1. Gospelová nebo (neo)soulová píseň, např. Aretha Franklin (soul, gospel), ze současných interpretů Lala Hathaway/Erykah Badu (neosoul). Vyberte, prosím, nosnou píseň, která bude ukazovat hlavně vaše přednosti - váš charakter, hlasový fond (rozsah) a rytmické cítění. Pokud máte oblíbenou blues/swingovou/jazzovou skladbu, která vás lépe charakterizuje, po konzultaci lze použít místo gospelu/soulu (ne každý má vyloženě explozivní povahu).
  2. Lidová píseň, která vás nejvíce bere za srdce. Pokud bude velmi pomalá, první skladbu volte rychlejší, a naopak. V této písni jde především o projekci emocí do hlasu a o sdělení.
   

 • motivační dopis
  napište něco o vašich hudebních zájmech a zkušenostech, např. jestli jste zpívali vícehlasně v ansámblu/acappelle či ve sboru a jestli vystupujete také sólově. Můžete připojit i nahrávky z veřejných vystoupení.

Přihlášky jsou spuštěny dřív proto, aby to neohrozilo Vaši možnost vybrat si ateliér v případě, že do acapelly nebudete vybráni.

Alice Bauer

Narodila se do rodiny, kde všichni hráli aspoň na klavír. Souběžně s FF UK (anglistika-lingvistika a fonetika) studovala také klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Zpěv a jazz se nakonec staly jejím hlavním zájmem. Spolupracuje s Janem Kořínkem & Groove (deska "Our Kind of Blues"), s vokálním swingovým triem Hot Sisters natočila v roce 2016 desku Swing je můj king. S Okamžitým Filmovým Orchestrem (OFO) svého bratra Varhana působí od jeho počátků. S OFO nazpívala mnoho bratrových filmových hudeb, např. kvasibarokní koloraturní árii do Goyových přízraků Miloše Formana. Od roku 2000 je členkou Originálního pražského synkopického orchestru (OPSO) Pavla Klikara, (nyní pod vedením saxofonisty Jana Pospíšila). Překládá z/do angličtiny a píše v ní i texty - je to její druhá mateřština. Je členkou naší přední acappella skupiny Skety, se kterými natočila dvě CD (2015 a 2017). 

Upozorňujeme všechny zájemce o tento seminář, že z časových důvodů nebudou mít možnost zúčastnit se současně i práce v nějakém ateliéru v plném rozsahu, proto si v přihlášce nelze ateliér přímo zvolit. Nicméně mají přístup do všech ateliérů bez omezení, kromě semináře sólového zpěvu.

Ateliér Endru

Hlasový orchestr 

Novinka letošní dílny, ateliér vícemistra světa v beatboxu a loopingu ukáže, že sbor může fungovat i jako živý orchestr. Hra s hlasem, vaším tělem a rytmem bude vzrušující jízdou do světa muziky, kde hranice neexistují, kdy na závěr zjistíte, že je už ani nevnímáte.

Ondra v sobě totiž nosí celý orchestr - beatbox, bicí, trumpetu, elektrickou kytaru, basu a mnoho dalších nástrojů. Vše sbaleno v jedné puse jako praktickém futrálu. Spoustu z tohoto umí naučit každého. Čeká vás zábava s vaší pusou, ale i klasický sborový nácvik, kde vše nové budete moci využít. Můžeme prozradit, že jednou ze skladeb bude popová Happy Pharella Williamse, ale na pořad přijde i jazz nebo groove. Samozřejmě nebude chybět improvizace, která je k práci s hlasem podmínkou.

Ondra Havlík alias Endru

Vzhledem ke své hyperaktivitě už jako malý hoch neustále vydával zvuky a tóny v rytmických sekvencích. I přes veskrze humorné narážky své matky: "Ondro, netikej!", a pozdější absolvování činoherního herectví na JAMU, tikat vytrval a při škole stále pokračoval v prozpěvování, tlučhubectví a hudebním samovzdělávání. JAMY (není myšleno zavařené ovoce v podobě marmelády) s ostatními muzikanty (později i členy Makomako) se mu staly denní bagetou.  Netrvalo dlouho a vyrostl z něho ryzí hudební improvizátor a věčný hledač smyček i všech možných přesmyček, vokální virtuóz a majitel mnoha cen a póz – vicemistr světa v loopingu a beatboxu ve skupině, několikanásobný mistr ČR v beatboxu, krabičkový a rytmický mág a především spokojený chlapec – Endru. Dnes vystupuje sám, či ve spojení s Danem Bártou, Vojtou Dykem, klavíristou Jenem Hovorkou nebo dalšími špičkovými muzikanty z české i zahraniční scény.

Ateliér Lukáše Prchala

Kvadrofonní sbor 

Lukáš je studnice nepřeberných nápadů. Pokaždé se vytasí s něčím novým a dost často je to i minimálně česká, někdy i světová premiéra. Tentokrát to bude prostorová skladba pro kvadrofonní sbor nebo, chcete-li, pro čtyři sbory. Je to opět něco, co jinde nezažijete! Mimo to, ale budete zpívat i soudobé severské autory, což je hudba velmi tklivá a mocná. Lukáš má mnoho předností, ale tou zásadní je, že dokáže ze zpěváka vydolovat i nemožné. Sám je pak překvapen, jakých výsledků dosáhl.

Hra s prostorem je něco, co se ve sborovém prostřední moc nepěstuje. Skupinky zpěváků ve čtyřech rozích kostela budou zpívat nepříliš složité party, které ale jako celek poskytnou posluchačům ojedinělý zážitek. Rytmické vzorce se budou přelévat a poletovat kostelem, čtyři jednoduché trojhlasy se složí v mohutný dvanáctizvuk. Navíc každý z posluchačů bude mít vjem zcela unikátní, podle toho, na které místo v kostele si sedne. Zvukové vlny totiž dorazí ke každému jinak posunuté. Do hry vstoupí také basový elektronický podklad, hra na jednoduché nástroje jako jsou mbira či okarína a možná i synchronní osvětlení. Prostě zase krásný experiment, který nikde jinde nezažijete. Program doplní skladby soudobých autorů jako jsou např. E. Ešenvalds, P. Lukaszewski, M. Lauridsen a další (bude upřesněno).

Lukáš Prchal

Sbormistr, dirigent, organizátor, absolvent oboru dirigování na Konzervatoři J. Ježka v Praze (prof. Hynek Farkač). Sbormistr smíšeného sboru Mikrochor (od r. 2002), dívčího vokálního souboru Brécy (2003-2011), dětského sboru Chorus Angelus (2004-2010) a asistent sbormistra Chrámového sboru sv. Ducha (2001-2006). Zakladatel hudebního festivalu Žižkovská smršť (2001-2005, 2015) a festivalu BioBlues (od r. 2011). Zakladatel tradice koncertů České mše vánoční J. J. Ryby na Hlavním nádraží v Praze (od r. 2001). Se svojí agenturou Bathroom Production se věnuje organizování eventů a zastupování umělců a hudebních skupin. Manažer vokálního sextetu SKETY (od r. 2011), vítěze festivalu Vokal.Total 2014 v rakouském Grazu v kategorii jazz. S partnerkou Alicí Bauer má dvě děti.

Ateliér Jana Mikuška

Sambolera

 

V letošním roce si dáme několik písní z alba zpěvačky Khadja Nin nazvaného podle titulní písně Sambolera. Půjde tedy o trochu tanečnější rytmy. Ale aby to nebylo moc jednostranné, přidáme pár úprav písní newyorské skupiny Burlap to Cashmere jako třeba Anybody out there a pod. Ateliér se  tedy bude jmenovat Sambolera. Je to dostatečně tajemný název, který ale přitom ledaco napoví...

S Honzou Mikuškem se rozhodně nebudete nudit. Je to člověk, který vás nadchne a také vás přesvědčí, že vtip a humor k hudbě neodmyslitelně patří. I když jeho profesní doménou je klasika, on sám dokáže interpretovat a prožívat hudbu velmi živelně. Proto je zaručeno, že energie v jeho ateliéru bude proudit v každé notě a zvuku.

Jan Mikušek

Vystudoval hru na cimbál, dirigování na AMU a zpěv u prof. T. Blumové. Dirigoval muzikály Hair a Rusalka. V Divadle J. K. Tyla v Plzni aranžoval a nastudoval rockovou operu Juno a Avos. Je dirigentem komorního sboru Vox Nymburgensis, s nímž získal několik cen na domácích i zahraničních soutěžích. Jako zpěvák se věnuje interpretaci staré hudby, spolupracoval s J. Stivínem či Ensemble Damian. Je stálým hostem Národního divadla v Praze. Za výkon v opeře „Zítra se bude“ byl nominován na Cenu Alfreda Radoka. Ztvárnil také postavu Matky Terezy a architekta Plečnika v divadle Na zábradlí. Ve vokálním souboru Affetto svůj záběr rozšiřuje o hudbu soudobou a experimentální. Jiří Menzel si jej vybral do svého filmu Donšajni. Je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu a aktivním propagátorem tohoto nástroje. ​Jako cimbalista spolupracoval na provedení řady soudobých kompozic (ale také třeba I.Stravinského) s Českou filharmonií, PKF, Filharmonií Hradce Králové, Plzeňskou filharmonií, Jihočeskou komorní filharmonií Ostravskou filharmonií a s orchestrem Berg.

Seminář sólového zpěvu Dity Kosmákové,

korepetice Dada Klementová

CVT není zašifrovaná Enigma, ale označení pro Kompletní pěveckou techniku - přesný návod, jak ovládnout svůj hlas. Dita z vás vytáhne to, o čem sníte a čeho podle vlastního mínění ani nejste schopni. Povede vás novými cestami, ale jasně a srozumitelně s pochopením vlastního hlasového orgánu. Doprovázet ji bude dlouholetá lektorka Letní sborové dílny Dada Klementová.

Seminář je skvělou příležitostí pro rozlet vlastních hlasových možností. Výhodou je, že se jej může zúčastnit kdokoli bez ohledu na zkušenosti. Úplný začátečník zjistí, jak svůj hlas otevřít a pokročilejší zpěvák bude moci rozvinout svoje hlasové schopnosti na dalších úrovních. Objeví nové zvuky a dostane návod, jak je vytvořit bez velkého přemýšlení. Seminář vás rozhodně přesvědčí, že váš hlas může vypadat jako mnohotvárná krajina, kterou se lze lehce procházet.

Dita Kosmáková

Ditina pěvecká kariéra začala už ve školce a vedla různými sbory a základní uměleckou školou ke studiu hudby. Ještě v Čechách studovala na konzervatoři v Teplicích (obor zobcová flétna) a universitu J.E.Purkyně v Ústí nad Labem. Studium dokončila  v roce 2009 na univerzitě v Dortmundu, kde se zaměřila na sólový zpěv a sbormistrovství a do centra jejího zájmu se začala dostávat populární a jazzová hudba. 2011 studovala na jazzové akademii Glena Bushmanna v Dortmundu. V roce 2014 zakončila studium na „Complete Vocal Institute“ v Kodani a získala tak jako první z ČR diplom autorizované CVT lektorky.

Podílela se na mezinárodních projektech jako např. „Campus cantat“ v Dortmundu, dále vyučuje populární a rockový zpěv. Sólově se stále věnuje jak populárnímu (např. v a cappella skupinách Cayenne a Stimmrecht do r. 2016), tak klasickému zpěvu (s pianistou Friedemanem Dipperem). Jako CVT kouč doprovázela hlasovou výukou PACF, různé sólové umělce, a cappella skupiny (např. Skety) a sbory, a pravidelně pořádá se svým kolegou Christianem Koopsem kurzy CVT v ČR. Momentálně řídí v Dortmundu 3 různé pěvecké sbory (Taktvoll, YoungVoices a VocalCrew) se zaměřením na aktuální hudbu (charts). V letech 2013 a 2015 hostovala na festivalu Bohemia cantat, Ateliér Jazz&Pop.

Dada Klementová

V letech 1975 - 93 působila na brněnské konzervatoři jako pedagog ansámblového zpěvu na hudebně-dramatickém oddělení, od r. 1991 je pedagogem Divadelní fakulty JAMU: vícehlasý zpěv, herecko-vokální interpretace a korepetice v atelieru muzikálového herectví. Členka kapely Quakvarteto, zaměřené na vlastní tvorbu a volnou improvizaci (CD "Quakvarteto – Průvany" r. 2001 a "Quakvarteto-Children's Songs by Chick Corea" r. 2003), spolupracuje s HaDivadlem (písně Jiřího Bulise, CD "Hosté na zemi" r. 1998), vede kapely Dadatrio a CKK Band, zaměřené na původní tvorbu, písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a vánoční koledy (CD "Pokoj, zdraví, požehnání" r. 1994), často improvizuje sólově při promítání němých filmů.

 

Autorská tvorba:písně, šansony, zhudebněné básně J. Skácela. M. Rúfuse (CD "Setkání/stretnutie" r. 2012, scénický koncert "Co zbylo z anděla" DNO 2013), M. Cvetajevové, F. Halase a dalších, komorní skladby, hudba ke krátkým filmům, scénická hudba (Patrick Marber "Na dotek" - Malá scéna Mahenovy činohry 2002), a muzikály pro absolventská představení JAMU: "Hamlet" se zhudebněnými Sonety W. Shakespeara (CD "Hamlet - Sonety – Vyznání" r. 2000), "Vznešené vášně" (libreto P Hoggard, texty písní L. Chytilová, CD "Vznešené vášně – Jindřich VIII a jeho šest žen" r. 2005), Večer tříkrálový (CD "Sonety-Večer tříkrálový - Inspirace" r. 2009). Aranžmá písní J. Bulise pro představení Hodinku na Štědrý den (DNO 2015-2017, CD "Hodinku nejen na Štědrý den" r. 2017)


Vícehlasý zpěv:
Snaží se probouzet v lidech radost ze společného zpívání, nacházení vzájemného cítění rytmu, výrazu, vyjádření a předávání pocitů, hledání vlastní originality. Je to hra s hudbou, která, jak doufá, nemá hranice...

Jak to bude vypadat  v tomto semináři?

Přijmeme větší skupinku zájemců, která bude rozdělena na tzv. aktivní a pasivní zájemce.
 

Aktivní skupinka: Zájemci o celodenní výuku CVT a nácvik písně s prezentací na závěrečném koncertě.
 

Pasivní skupinka: Zájemci jak o sólový seminář bez nácviku písně, tak i účast v ateliérech.

Obě skupinky budou absolvovat dopolední výuku v CVT (Kompletní vokální technika), kde se aktivně seznámí a vyzkouší si nový přístup ke zvládání techniky zpěvu. Odpoledne zůstane v semináři pouze "aktivní skupina", která bude individuálně pracovat na interpretaci písně s Ditou a Dadou. Členové "pasivní skupiny" odejdou do ateliérů, které se vybrali. Nebudou nacvičovat sólovou píseň a vystupovat na závěrečném koncertě za sólový seminář, ale za vybraný ateliér. 

 

Počet v jednotlivých skupinách bude záviset na pořadí přihlášených, tudíž se nebude dělat žádný výběr ze strany pořadatelů.

POZOR!!!
Postup při vyplňování přihlášky:

Aktivní zájemci zvolí ve výběru jen seminář sólového zpěvu.
 

Pasivní zájemci zvolí ve výběru seminář sólového zpěvu a ateliér 

Všichni následně kontaktují pořadatele na email: letnisborovadilna@gmail.com 

s potvrzením tohoto výběru slovně.
Všichni tak předejdeme případným nedorozuměním.

Děkujeme za pochopení.