Ateliéry 15. letní sborové dílny 2022

Seminář sólového zpěvu
Veronika Vítová a Jan Andr

Ve zpěvu se člověk může posouvat celý život a práce s hlasem nikdy nekončí. Sólové zpívání je navíc přirozená věc, na kterou dost často k naší škodě není odvaha. Zde je příležitost.

 

Jak seminář probíhá?

V dopoledních hodinách budou probíhat hromadné lekce s nácvikem techniky. Odpoledne může zůstat v semináři jako pasivní pozorovatel nebo se může zapojit do jednoho z předem vybraných ateliérů.

 

Odpoledne bude věnováno nácviku konkrétní písně s několika zájemci. Píseň poté budou zájemci prezentovat na závěrečném koncertě.

Dopolední hromadné lekce

 • projdeme si metody zpěv a prakticky si je "ošaháte"

 • společně nabouráme nefunkční zlozvyky

 • budeme se věnovat dýchání, dechové opoře, rezonanci, artikulaci, rejstříkům, barvě hlasu, frázování, rytmus, dynamika a také emocím

 • rozvineme individuální tvůrčí přístup

 

Odpolední interpretační seminář

 • zazpíváte si za doprovodu zkušeného instrumentalisti Honzy Andra

 • budete moci kreativně rozvinout svůj způsob přístupu k vybrané skladbě

 • zapracujete na interpretaci v různých směrech a pak si budete moci vybrat ten, který vám sedí

 • vaše kroky bude provázet radou a pomocí zkušená a všehoschopná lektorka Veronika Vítová

image4b.jpg
247799070_4265667883552856_5537122518261293395_n.jpg

Veronika Vítová

Je absolventkou VOŠ při Konzervatoři J. Ježka. Vede několik projektů např.  jazzový band, který v minulosti zpracoval hudbu Billa Evanse (Tribute to Bill Evans). V roce 2020 vydala své debutové autorské CD Průhledný svět. V roce 2011 založila vokální sextet SKETY. Spolupracuje jako sólistka s Orchestrem Berg a nově s triem Musica Panica, které interpretuje hudbu renesance. Bývá pravidelným hostem Jazzdock orchestra, který je domovským bigbandem Jazzdocku, jednoho z nejlepších jazzových klubů v Evropě.

Jan Andr

Studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a Vyšší odborné škole se zaměřením na jazz. Během let spolupracoval např. s Yvonne Sanchez band, Big bandem Českého rozhlasu, Orchestrem Národního divadla, Pražským big bandem pod vedením Milana Svobody a v roce 2010 se zúčastnil evropského turné s European Jazz Orchestra. V letech 2008 - 2016 vyučoval jazzovou interpretaci na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Vedle piana se věnuje také hře na Hammondovy varhrany. Mezi jeho projekty během posledních několika let patřily např. pražský pěvecký sbor moderního gospelu Gospel Limited, zpěvačka Tonya Graves, Zeuritia nebo zpěvák Boris Carloff. Od roku 2011 je spoluorganizátorem letní jazzové dílny Czech Jazz Workshop Prague.

Ateliér popové všehochuti
Christian Koops (Německo)

urs-kuester-fotograf-7011.HR.jpeg

Zvuk a intonace tvoří polovinu sborového zpěvu a práce na rytmu dělá tu další. Zejména v moderním pop-sborovém zpěvu je třeba být v souladu s rytmem, díky kterému věci fungují, když jsme konfrontováni s afro beaty, latinským rytmem nebo R & B groovy. Tady je příležitost zjistit, kolik zábavy můžete mít, když jste ponoření do světa rytmu a dostat tělo do pohybu.

 • budete pracovat na sborových aranžích s popovými písněmi, které mají výrazné rytmické prvky a dělají z nich groove

 • čeká vás hra s rytmem a vytváření tzv. kruhových písní, které zahrnují perkusivní práci s tělem a tzv. „mouthpercussion“.

 • pohrajete si s artikulaci, výslovností a tokem jazyka

 • podíváme se na rytmické odlišnosti, jak je počítat a jak se v nich neztratit

 • hlavně si budeme pohrávat s různými tématy, tak, aby se pro nás jejich změna stala přirozenou

 • není třeba umět anglicky, bude přítomen tlumočník

Christian Koops

Koncertoval 10 let s německou a cappellla skupinou The Buddhas jako zpěvák a beatboxer. Zpívá v různých soulových, funkových, popových a jazzových projektech. Studoval vokální jazz na univerzitě v Hilversumu v Amsterdamu, absolvoval Kontaktsudiengang Popular Musik v Hamburku a studoval na Complete Vocal Institute v Kodani, kde získal certifikaci autorizovaného učitele CVT. Je sborovým dirigentem v oblasti populární hudby, pořádá workshopy pro rytmický soubory a vyučuje mistrovské kurzy a workshopy zpěvu CVT. Vášenivá fascinace rytmem měla vždy velký vliv na jeho hudební tvorbu, kterou rád předává dalším.

Ateliér  "moravská world music"
Zuzana Lapčíková

Po několika letech se do Lomnice vrací Zuzana Lapčíková, která umí citlivě, jak snad nikdo jiný, pracovat z lidovou písní, aby z ní nezmizela její osobitá ryzost. Připravuje zcela nový repertoár, který bude vycházet z inspirace hudebním folklórem. Opět se necháme inspirovat moravskou world music za doprovodu cimbálu a odvážně vykročíme k autorským experimentům.

 • vstoupíte do hudebního světa nevšední skladatelky

 • zazpíváte si originální skladby upravené čistě pro účely dílny

 • zažijete čistý nefalšovaný folklor

 • vydáte se na cestu objevování až k počátkům přirozené hudebnosti

 • na příkladech archetypálních látek necháte průchod mnoha emocím

 • budete se pohybovat v harmonii (či disharmonii) několika hlasů

02483260 (1).jpeg

Zuzana Lapčíková

Hudebnice, cimbalistka, zpěvačka, skladatelka a autorka řady uměleckých projektů. Pro svoji otevřenost vůči hudebním podnětům překročila hranice domovského folklórního žánru a vstoupila na pole hudby artificiální, barokní, soudobá – od komorních formací až po orchestrální tělesa a mezižánrových propojení s jazz a soudobou hudbou. Za hudbu k představení „Balady“ pro ND Brno byla nominována na cenu Alfréda Radoka, seskupení „Zuzana Lapčíková kvintet“ bylo po dvou předešlých nominacích ověnčeno hudební cenou Anděl v kategorii Worldmusic nahrávku „Rozchody-návraty“. Po 7 letech se vrací na LSD v Lomnici.